Dublin Festival of Brass – Past Events

2019 Results

 

Band Results: James Gourly and Dr. Rachel Hockenberry, adjudicators
Band, Conductor (March + Slow Melody + Major Work) = Total
1. Oakland University, Kroesche (50+50+100) = 100
2. Dublin Silver, Jameson (44+43+94)=181
3. Arkansas Musicworks, Ratcliff (42+44+94) = 180*
4. St. Louis, Dr. Bell (47+47+86)=180
5. Five Lakes Silver, Dr. Kandow (45+40+84) = 169
6. Fillmore Philharmonic Brass, Dr. Holzman (42+44+76) = 162
7. Chesapeake Silver Cornet, Dr. Murray Jr. (34+35+82) = 151
8. Cincinnati, Noworyta (35+40+68)=143
9. Dublin Metro Brass, Ballenger/Wallick (35+34+70)**
10. Crossroads, Bork (36+33+70) = 139

*Tie Breaker: 282 raw points to 277
**Tie Breaker: 197 raw points to 191

Best March - Oakland
Best Slow Melody - Oakland
Best Major Work - Oakland
Best “B” Section Band - Fillmore Philharmonic Brass
Runner-Up “B” Section Band - Chesapeake Silver Cornet

 

Caption Results: William Ballinger, Adjudicator
Best Soprano: Michael Baker, OUBB
Best Cornet: Matt Taton, Five Lakes
Best Flugel: Ben Feuerhelm, OUBB
Best Horn: George Zonders/Brian Mayer, DSB
Best Baritone(s): Baritone Section, DSB
Best Trombone(s): Trombone Section OUBB
Best Euphonium: Grant Jameson, DSB
Best Basses: OUBB
Best Percussion: OUBB

 

2019 Video Playlist

Watch

2018 Results

 

Band Results: Stephen Mead, adjudicator
Band, Conductor (March + Slow Melody + Major Work) = Total
1. Oakland University, Kroesche (25+25+50) = 100
2. Arkansas Musicworks, Hendrix (24+23+46) = 93
3. Dublin Silver, Jameson (19+22+48)=89
4. Eastern Iowa, Beamer (22+24+40) = 86
5. Cincinnati, Noworyta (23+19+44) = 86
6. Chesapeake Silver Cornet Band (21+19+42) = 82
7. Prairie, Barnes-Gingrich (20+21+36) = 77
8. Fillmore Philharmonic, Lytle (18+20+38) = 76
9. Crossroads, Bork (17+17+34) = 68

Best March - Oakland
Best Slow Melody - Oakland
Best Major Work - Oakland
Best “B” Section Band - Cincinnati
Runner-Up “B” Section Band - Chesapeake

 

Caption Results: William Ballinger, Adjudicator
Best Soprano: Doug Lindset - Arkansas 
Best Cornet: Scott Bricker - OUBB 
Best Flugel: Jimmy Shepherd - Fillmore 
Best Horn: Nicole Tremonti - OUBB 
Best Baritone: John Anderson - OUBB 
Best Trombone(s): David Anderson - Eastern Iowa 
Best Euphonium: Cody Hutchison - Arkansas 
Best Basses: Dublin Silver 
Best Percussion: Dublin Silver

 

2017 Results

 

Band Results: Dr. Adam Frey, adjudicator
Band, Conductor (March + Slow Melody + Major Work) = Total

1. Dublin Silver Band, Tim Jameson (25+25+50) = 100
2. Fillmore Philharmonic Brass , Jon Noworyta (24+23+48) = 95
3. Brass Band at Indiana University, Eric Isaacson (23+24+46) = 93
4. Prairie Brass Band, Mary Barnes-Gingrich (22+22+44) = 88

Best March - Dublin Silver Band
Best Slow Melody - Dublin Silver Band
Best Major Work - Dublin Silver Band
Best non-placing “B” Section Band - Brass Band at Indiana University
Runner-Up “B” Section Band - Prairie Brass Band


Caption Results: Dr. Paul Droste, Adjudicator

Best Soprano - David Lambermont, DSB
Best Cornet - Alex Pride, FPB
Best Horn - Brian Mayer (tenor), DSB
Best Trombones - Brass Band at Indiana University
Best Euphonium - Josh Jameson, DSB
Best Bass Section - Brass Band at Indiana University
Best Percussion Section - Dublin Silver Band